cm_medycyna_pracy

Medycyna pracy

Medycyna pracy zajmuje się ochroną zdrowia pracowników przed wpływem szkodliwych czynników w ich miejscach pracy. W ergonomii wykorzystuje się wiedzę z tej gałęzi medycyny głównie do formułowania zasad profilaktyki zdrowotnej pracowników.

medycyna pracy

Wiedzę z pedagogiki pracy wykorzystuje się w celu budowy optymalnego układu człowiek – praca – środowisko poprzez wykorzystanie wpływu wychowawczego pracy na przystosowanie pracownika do warunków pracy, a wiedzę z organizacji pracy – do stwarzania warunków sprzyjających efektywnemu wykorzystaniu czasu.

Dzięki antropometrii (metodzie badawczej stosowanej w antropologii), polegającej na pomiarach porównawczych części ciała ludzkiego, dostosowuje się wymiar) i budowę maszyn, urządzeń i narzędzi oraz stanowiska pracy do cech fizycznych pracownika.

Nauki techniczne umożliwiają dostosowanie obiektów technicznych oraz ich środowiska do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka. Bionika (biomimetyka) to nauka zajmująca się wykorzystaniem występujących w przyrodzie rozwńązań technicznych. Stosuje się ją głównie w automatyce, elektronice i mechanice do projektowania nietypowych maszyn i urządzeń oraz różnego rodzaju wyposażenia, ułatwiających pracę, czyniących ją bezpieczniejszą lub po prostu przyjemniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>