Piękno domu polskiego.doc1

Piękno domu polskiego

Opis zwykłego domu polskiego, który został zaprezentowany przez Mariana Pokropka w następujący sposób: W niektórych zagrodach spotkać można bramy i furtki nakryte dwu- lub czterospadowymi daszkami. Forma ta występuje w rozproszeniu na terenie całej Polski… Rozwój wnętrza następo­wał (po uwłaszczeniu włościan i po I wojnie światowej) prawie wy­łącznie przez podział dokonywany równolegle do ściany wzdłużnej. Najpierw podziałowi ulegała sień, za którą umieszczano komorę. Można było uczynić to tym łatwiej, że w sieni zazwyczaj znajdo­wał się komin, dzielący ją na 2 części. Wystarczyło jedynie między kominem a przeciwległą ścianą ustawić przepierzenie z drzwiami, aby uzyskać zupełnie nowe pomieszczenie.

Piękno domu polskiego.doc1

Komora w sieni słu­żyła głównie do przechowywania produktów rolnych, natomiast w celu przechowywania bardziej wartościowych przedmiotów za­częto budować małe komory wewnątrz izby, w jednym z rogów. Prawdopodobnie z komór tych, przez przedłużenie ściany, tworzyły się alkierze, czyli wąskie pomieszczenia biegnące równolegle do izby przez całą jej długość. W ten sposób powstawał dom o 4 pomieszczeniach złożony z sieni komory, alkierza i izby Z czasem następowały dalsze zmiany w układzie wnętrza. Dążąc do uzyska­nia większej powierzchni mieszkaniowej, zmieniano komory leżące za sienią na tzw. izdebki lub małe izby, czyli kuchnie.

Piękno domu polskiego.doc2

Komorę loko­wano poza budynkiem lub umieszczano z boku sieni, która w ten sposób znacznie zmniejszała swą powierzchnię. Ostatnim etapem rozwoju opisywanej formy budynku było zrównanie szerokości i długości poszczególnych pomieszczeń. Poprzeczne i podłużne ściany działowe przeprowadzano przez środek domu, dzięki czemu powstawały 4 pomieszczenia przybliżone kształtem do kwadra­tów. Z dwóch pomieszczeń tworzono izby, czyli pokoje, w trzecim umieszczano kuchnię, a w pozostałej, czwartej części sień lub sień z komorą. Rozwiązanie trójdzielne budynku okazało się najbardziej ekonomiczne i funkcjonalne.

Piękno domu polskiego.doc3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>